איבחון אירגוני

אבחון ארגוני לקראת ייעוץ ארגוני

מרכז שילובים מעמיד לרשותכם מהידע והנסיון הנצבר בתחומי האבחון.


      אבחון ארגוני לפי מתודות עולמיות מוכרות
 • אבחון בעיות שורש מרכזיות בארגון תוך זמן קצר יחסית
 • אבחון אזורי צמיחה אפשריים לפי פרמטרים קל/ משמעותי
 • אבחון ארגוני לפי שיטת וויסבורד
 • אבחון סביבת הארגון- PEST 
 • אבחון ארגוני ואבחון מנהלים לפי שיטת אדיג'ס
 • אבחון ארגוני לפי שיטת מקינזי
 • אבחון "360 מעלות" על אפקטיביות הניהול של המנהלים בארגון  
 • אבחון לפי תורת האילוצים T.O.C 
 • אבחון לפי "גיל" הארגון והשלב בו הוא נמצא, כולל ההשלכות הניהוליות של הממצאים
   

 על תהליך האבחון הארגוני

אבחון ארגוני הינו תהליך יחסית קצר (מספר ימים עד מספר שבועות) שבו אוספים היועצים הארגוניים מידע אודות הארגון, מעבדים אותו, מפיקים ממנו מסקנות ובסוף מגישים אותו חזרה לארגון בצורה של המלצות פרואקטיביות לפעולה, כאשר המטרה היא למצוא תחומים בהם אפשרי להשביח את פעולות הארגון ולשפר את יכולותיו.

למעשה, תהליך האבחון הארגוני דומה לסריקת "רנטגן" אשר מבצעים אנשי מקצוע, בה עולות בעיות השורש (הראשיות) של הירגון, כמו גם יכולות המינוף של הארגון שעדיין לא נוצלו. התובנות הללו יכולות להיות מנוצלות לשחרור תקיעויות בארגון והגברת ההצלחות לפי הגדרות הארגון למושג הצלחה (רווח כספי, סיפוק והנאה, לכידות עובדים, שיפור השירות, וכו').

האבחון הארגוני נשען על תיאוריות מתחומי הפסיכולוגיה הארגונית, הסוציולוגיה, מדעי ההתנהגות והניהול ועוד, ומטרתו  הראשית היא לבחון האם התערבות לשינוי ארגוני נדרשת, ואם כן- מהי הדרך הנכונה ביותר לבצע את השינוי כך שישאר לאורך זמן ויניב את התוצאות המצופות.

 

 מה מאבחנים היועצים הארגוניים?

האירגון נפרס בעיניים המקצועיות של היועץ למספר תחומים שכל אחד מהם מקבל בדיקה בכלים ומתודות מיוחדות.
ניתן באופן גס לחלק את השיטות ליחסי הארגון עם הסביבה החיצונית שלו ויחסי הארגון בתוך עצמו (כמובן יש השלכות והשפעות בין השניים).

יחסי הארגון עם סביבתו יבדקו ביכולת הארגון לתקשר נכון ובאופן רלוונטי עם הצרכים של הסביבה שלו ולהביא למקסימום את הצלחותיו (קשר עם לקוחות- שרות ושימור, ספקים, רשויות, תקנות וחוקים, מתחרים, שותפים, שיווק,  וכו'), וכן כמובן תחלופת ידע ומידע בין הארגון לבין סביבתו בצורה הנכונה.
הקשרים הפנימיים של הארגון עם עצמו יבדקו את יחסי האנוש, התקשורת הבין אישית, התרבות הארגונית, דפוסי הניהול והמנהיגות, מבנים ארגוניים, שכר, מוטיבצית עובדים, תהלכי הערכה ומשוב, המשאב האנושי והיחס אליו, עבודת צוות, ועוד כאשר המטרה היא גם ללמוד על הקשרים בין המחלקות השונות בארגון והדרך שבה הם מתפקדים יחד כריקמה אחת חיה.

 

דרכי האבחון הארגוני

צפיה בתהליכים של הארגון על "חי", ראיונות עם אנשי מפתח בארגון (ואם יש הסכמה אז גם עם לקוחות ולקוחות שנשרו), לימוד ממסמכים ונתונים מוכנים (כמו דוחות ולימוד מגמות בהם), השתתפות בפעילויות מייצגות, שאלונים, ולעיתים גם השתתפות בישיבות, סקרים אם צריך.

כל הנתונים הללו יחד מתגבשים לכדי תמונה מלאה של הארגון על רבדיו השונים ומעלה את התמונה הגשטאלטית של הארגון.

צור קשר כדי לקבל עוד מידע אודות תהליך האבחון הארגוני שאנו מציעים. 

Facebook
מרכז שילובים ייעוץ ארגוני,  הרצאות והנחיית קבוצות            טל':052-2844351  
lior@shiluvim.org.il                                                  כתובת: שוהם 13/2, פרדס חנה